آیا عطر جدایی میاره ؟…

عطر جدایی
  • اگر شما هم از جمله کسانی هستید که اعتقاد دارید عطر جدایی می‌آورد و یا کسانی را می‌شناسید که به چنین باوری اعتقاد دارند، حتما این مقاله را بخوانید تا این خرافه(آیا عطر جدایی می آورد؟) بی‌اساس را از فرهنگ‌مان پاک کنیم.عطر چیزی نیست که از کنار آن بی‌تفاوت رد شویم. این ماده خوشبو، به دلیل رایحه خوشی که دارد، به بخش مهمی از زندگی همه ما تبدیل شده است.

عطر آنقدر برای ما مهم است که آن را به دوستان و آشنایان‌مان هم هدیه می‌دهیم، اما همین عطر خوشبو و دوست‌داشتنی وقتی در روابط احساسی ما وارد می‌شود، استرس و ترس را با خود به همراه می‌رود! ترس از اینکه نکند باعث جدایی شود!

شاید برای خیلی از ما اتفاق اتفاده باشد که برای نامزد و یا همسر خود قصد خرید هدیه‌ای را داریم و عطر را هم به عنوان یک گزینه مناسب در نظر می‌آوریم؛ ولی بلافاصله با خود می‌گوییم نکند باعث جدایی‌مان شود! اما آیا واقعا عطر جدایی می‌آورد یا این یک باور غلط است که در فرهنگ ما وارد شده است؟

عطر را خرافاتی نکنیم

howsuperstit

اینکه اعتقاد به جدایی‌آور بودن عطر از کی و کجا وارد فرهنگ ما شده است، مشخص نیست؛ ولی خرافه بودن آن کاملا مشخص است. اصلا چرا باید یک ماده خوشبو که باعث نزدیک شدن آدم‌ها به هم می‌شود، طعم تلخ جدایی داشته باشد! مگر نه این است که ما بوی خوش افراد را در ذهن‌مان حفظ می‌کنیم و ممکن است یک رایحه ما را به یاد آدم خاصی بیندازد؟

ممکن است برای همه ما پیش آمده باشد که در یک مکان عمومی باشیم و بوی عطری را متوجه شویم و بلافاصله به یاد یکی از دوستان‌مان بیفتیم؛ یعنی آن رایحه، خاطره یک انسان دیگر را در ذهن ما زنده کند. پس آدم‌ها با بوی عطرشان در ذهن ما باقی می‌مانند و اگر عطر عامل جدایی باشد، چرا به وسیله آن می‌توانیم دیگران را در ذهن داشته باشیم؟!

مطمئن باشید که عطر جدایی نمی‌آورد و این یک باور غلط است که متأسفانه در بین برخی از مردم رواج پیدا کرده است. باید به شما بگویم که عطر نه تنها باعث دوری نمی‌شود، بلکه رایحه خوب آن باعث دوستی، نزدیکی و ثبت خاطرات خوب می‌شود؛ پس خیلی راحت به عزیزان خود عطر هدیه بدهید و غبار این خرافات را از ذهن پاک کنید.

جدایی‌آور بودن عطر منشأ علمی ندارد

aromaterapia

هیچ کس تا به حال نتوانسته است یک دلیل عملی بیاورد که عطر جدایی می‌آورد! پس واضح است که چنین باوری منشأ علمی ندارد. اما این اعتقاد از کجا سرچشمه گرفته است؟ هیچ رد و نشانی از ریشه چنین اعتقادی در فرهنگ‌های مختلف دنیا یافت نمی‌شود.شاید باور به چنین چیزی ریشه در تجربیات شخصی برخی از آدم‌ها داشته باشد. تصادفا یک تجربه تلخ به دنبال هدیه دادن و یا هدیه گرفتن عطر ایجاد شده و در ذهن آدم‌های اطراف این اعتقاد رسوخ پیدا کرده است که آن عطر عامل جدایی بوده است.

مثلا ممکن است در روزگاری نه چندان دور، شخصی به همسر خود عطر هدیه داده باشد و بعد از مدتی هم به خاطر اختلافاتی که داشتند از هم جدا شده باشند! طبعا این جدایی نمی‌تواند به دلیل عطر باشد؛ اما آن زوج و یا زوج‌های مشابه‌ای که چنین تجربه‌ای داشتند، عامل جدایی خود را عطر دانستند و رفته‌ رفته آن را در بین عموم مردم پخش کرده‌اند.

البته جای خوشحالی است که این باور در میان مردم بسیار کم‌رنگ شده است و افراد کمی هستند که به چنین چیزی اعتقاد داشته باشند. امروزه بسیاری از زوج‌ها به همسر خود عطر هدیه می‌دهند و بنیان زندگی‌شان نیز به خوشبویی رایحه همان عطر می‌شود.

انتخاب عطر مناسب برای هدیه

get 1

ااگر دوست دارید که عطر هدیه بدهید یا عطر هدیه بگیرید بی شک با این سوال در ذهنتان مواجه هستید که آیا طرف مقابلتان از هدیه ی شما خوشحال و خوشنود می شود یا نه؟در هر صورت عطر یک هدیه ی کاملا سلیقه ایی است و ممکن است که بازتاب منفی به آن داده شود، اما کاملا یک هدیه ی لوکس بحساب می آید.

باید به این نکته توجه داشت که افراد با تیپ های شخصیتی متفاوت، فعالیت های گروهی خاص، استایل های گوناگون، نوع پوشش، نوع شغل و محل سکونت و . . . می توانید تیپ خط بویایی آنها را حدس زد. به صورت عمومی برای هدیه دادن عطر، باید به این نکته توجه داشته باشیم که عطرهای با رایحه های خنک و ملایم از ریسک کمتری برخوردار هستند.

عطرهایی با گروه مرکباتی، آبدار، دریایی می توانند انتخاب خوبی بحساب بیایند. دقت کنید که عطرهای شیرین و همچنین عطرهایی با بوی خاص برای هدیه دادن گزینه های مناسبی نمی باشند مگر اینکه شما سلیقه ی کسی که قرار است آن عطر را هدیه بگیرد بطور کامل و دقیق بدانید. با در نظر گرفتن این نکته که درک رایحه ها در قسمت لیمبیک مغز افراد مختلف متفاوت است و ممکن است آن حس فرح بخش و خوبی که در شما با بوییدن یک رایحه به وجود می آید، در طرف مقابل به وجود نیاید انتخاب عطر مناسب کمی سخت به نظر می رسد.

اگر قصد دارید به یک لیدی عطری هدیه دهید باید بدانید که آنها عطرهای ملایم و لطیف با طبع بویی گلدار و میوه ایی را دوست دارند. اما اگر از سلیقه ی خانم ها اطمینان کافی ندارید هرگز به سراغ عطرهای شیرین نروید. آقایان معمولا از عطرهای با رایحه ی خنک لذت می برند، برای تمام مکان ها مانند محل کار، باشگاه ورزشی، مهمانی . . . ترجیحا برای آقایان جوان عطرهای با رایحه ی خنک و تلخ بهترین پیشنهاد ما به شما خواهد بود.

عطر در آینه روایت‌های مذهبی

molana poems 7

هدیه دادن عطر در روایات مذهبی ما بسیار پررنگ است و اتفاقا به عطر زدن و هدیه دادن آن سفارش زیادی هم شده است. اسلام دین پاکیزگی و نظافت است و به همین دلیل هم احادیث زیادی درباره اهمیت عطر زدن و تأثیر آن در اجتماع داریم.حضرت محمد (ص) در همین رابطه می‌فرمایند: بوی خوش، قلب را تقویت می‌کند.
همچنین در حدیث دیگری از حضرت محمد (ص) می‌خوانیم: بهترین بندگان خدا کسانی هستند که به عهد خود وفا می‌کنند و بوی خوش می‌دهند.
درباره هدیه دادن عطر نیز در حدیت دیگری از پیامبر اسلام (ص) می‌خوانیم: هدیه را بپذیرید و بهترین هدیه‌ها عطر است که از همه سبکبارتر و خوشبوتر است.
وقتی در میراث اسلامی‌مان، احادیث گرانبهایی داریم که ما را به عطر زدن و هدیه دادن آن تشویق می‌کنند، مطمئنا باور به اینکه عطر باعث جدایی می‌شود، یک اعتقاد اشتباه است و باید آن را از ذهن و دورن خود پاک کنیم. عطر همراه با بوی خوش خود، باعث نزدیکی قلب آدم‌ها به یکدیگر می‌شود و طبق فرمایشات گهربار پیامبر اسلام (ص)، بهترین هدیه است.
پس بیایید از خودمان شروع کنیم و این باور را از وجود خود پاک کنیم. همچنین اگر در اطرافیان‌مان نیز کسی را می‌شناسیم که به این باور غلط پایبند است، او را منصرف کنیم و اهمیت عطر را در روایات اسلامی به او گوشزد کنیم.

این بهانه ها هستند که جدایی میارن نه عطرها

کلیدواژه : عطر جدایی
joolleesam